Nordic Walking

Nordic Walking

(doslovně přeloženo severská chůze) je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi. Kolébkou tohoto nového sportovního odvětví je Finsko.

Ve Finsku Nordic Walking velmi rychle zlidověl, poté se rozšířil po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy. I v německy mluvících zemích získává tento sport stále na větší popularitě. Z aktivity Nordic Walking se postupem let vyvinula ještě celá řada dalších sportů jako Nordic Blading, Nordic Snowshoeing, Nordic Cruising, Nordic Running, Nordic Winter Walking a další.

Nordic Walking je sportovní aktivita, která není nijak náročná ani na vybavení, ani na čas, ani na aktuální kondici, a která má velmi pozitivní vliv na fyzické i psychické zdraví. Intenzitu a tempo této aktivity si určuje každý sám.

Nordic Walking je možné provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní sportovní zdatnosti. Potřeba jsou jen hole a optimální obuv a ošacení pro delší, intenzivní chůzi.
Z klasické chůze se tak stává bez zvláštních nároků na vybavení vysoce účinný trénink celého těla. Toto odvětví se v podstatě vyvinulo z lyžařského běhu. Vrcholoví běžci na lyžích a biatlonisté využívají dnes tento nový sportovní druh k letnímu tréninku. Jeho technika se blíží technice při klasickém běhu na lyžích. Nordic Walking je velice příjemný druh pohybu, který může vykonávat každý, výkonnostní sportovec i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. Tepová frekvence se nachází v oblasti, ve které se lze dlouhé hodiny cítit dobře, a přesto je spotřeba energie velmi vysoká, stoupá až k 85 % MTF.

Nordic Walking je vhodný pro muže i ženy, kteří mají rádi pohyb a pobyt v přírodě a chtějí zlepšit svojí fyzickou kondici. Tato aktivita může posloužit jako prostředek ke snižování váhy, zvyšování fyzické kondice, řešení problémů s bolestmi zad a držením těla. Opomenout nemůžeme ani relaxaci v přírodě a zábavu při společných vycházkách s rodinou, či přáteli.

 Partneři Kroku ke zdraví na Božím Daru

Loga parneru